Toukokuu on ohi ja se menikin yhdessä hujauksessa. Koekausi käynnistyi myös todenteolla wt-kokeilla. Laukaassa järjestettiin flattien mestaruuskoe, jossa oli kolme omaa kasvattia. Harmi kun Minni ei vielä ole ihan avo-tasolla, olisi ollut upeaa saada kasvatti joka luokkaan.
Alossa aloittavat wt-uransa Kössi ja Mitta, Riki taas kisasi mestaruudesta voittajaluokassa. Tuloksia tulikin kivasti! Riki sijoittui mestaruudessa hopealle ja kokonaiskokeessa sijalle 7. Voi2-tuloksella. Mitta oli upeasti koko alokasluokan 4. saaden 1-tuloksen. Kössillä oli huonoa onnea parilla rastilla, joten kokonaistulos nolla, mutta pisteitä tuli muilta rastilta hyvin (50p). Tulos on nyt siis tosi pienestä kiinni!

Flattien mestaruuden sijoittuneet

Mitta
Viikko sitten sunnuntaina debytoivat b-kokeessa Ähtärissä Aafolf ja Minni. Koe oli helpohko, mutta nuorten kokemattomien koirien kanssa voi aina silti sattua jotain yllättävää. Aadolf sai upeasti 1-tuloksen ja suoritti koko kokeen varmasti ja etenkin jäljellä osoitti loistavaa ongelmanratkaisukykyä. Minni kompastui mummonsa tavoin ekassa kokeessaan hakuun ja sen tehottomuudesta johtuen sai alo3-tuloksen.
Nuorella koiralla ei ihan pää enää pysynyt viimeisessä tehtävässä kasassa, se haki ensimmäisenä kauimmaisen riistan ja teki kyllä hakua vielä senkin jälkeen, mutta ajatus selvästi katkesi. Mutta hakua ei olla kyllä juuri treenattukaan, joten ei ihme. Minnin ei pitänyt vielä edes startata, mutta kokeessa oli tilaa ja kävin hakemassa vikalistan jatkotreeniä varten. Muutoin ei kyllä ainakaan tässä kokeessa ollut mitään moitteen sijaa, kaikki muut tehtävät meni upeasti ja lähihallinta oli vaivatonta ja kaunista. Hyvä siitä vielä tulee kun vähän kasvaa.

Annika ja Aadolf menossa jäljelle
Siru-mummo kävi kilpirauhaskontrollissa ja thyroxin- annostusta vähän nostettiin. Se alkoi myös aristaa kurkkuaan ja oli selvästi kipeä. Olin jo varma että sillä on kasvain nielussa, mutta tällä kertaa selvittiin sylkirauhasen tulehduksella. Mummo sai kipulääkettä ja antibioottia ja oli jo seuraavana päivänä entistä ehompi. Aloitimme sille myös librelapistokset ja askel onkin jo keventynyt ja koko koira on jos mahdollista entistä iloisempi. Koska ikää on jo 11v, on selvää että yhteinen aika on loppumassa, toivottavasti se loppu on kivutonta ja mukavaa aikaa Sirulle.

Siru
Terveysrintamalla ei taida nyt kellään olla isompia huolia (kopkop). Aadolfin ja Kössin silmät vaativat edelleen säännöllisesti voiteen laittamista (keratiitti), mutta ovat pysyneet kunnossa omistajien hyvällä hoidolla.